رابطه دروغگویی و حرکت چشم ها

دروغ مفهومي است انتزاعي و انسانها تنها به دو دليل دروغ مي گويند: يا براي رسيدن به لذت بيشتر، يا اجتناب از افزايش درد و رنج. عده ي بسيار زيادي از افراد بي هيچ دليل خاصي و تنها به خاطر تمايلات فردي، روزانه دروغ هاي بيشماري را بر سر زبانهايشان جاري مي سازند. در مورد سوابق شغلي دروغ مي گويند، وقتي خانم سوال مي كند كه لباس جديدش زيباست (با پوزش از خانم ها) حتي بدون اينكه نيم نگاهي بيندازند، حرف او را تائيد مي مي نمايند و … در اين ميان برخي از افراد نيز هستند كه تصور مي كنند اگر دروغ نگويند نمي توانند به چيزي كه مي خواهند برسند. يك چنين دروغ هايي مي تواند مضر باشد. با اين مقدمه اكنون مي پردازيم به چگونگي شناسايي دروغگو و به شما ياد مي دهيم كه چگونه مي توانيد يك چنين مسئله اي را به راحتي و تنها با نگاه كردن به چشم هاي طرف مقابل تشخيص دهيد.

چشم آيينه ي تفكراتي است كه در ذهن جريان دارد. بازتاب كليه ي فرايندهاي ذهني را مي توان بطور مستقيم در چشم مشاهده نمود. تحقيقاتي كه در حوزه اعصاب و زبان شناسي انجام گرديده حاكي از اين امر است كه چشم نسبت به تفكرات مختلف ذهني از خود واكنش هاي متفاوت نشان مي دهد.

به عنوان مثال اگر از شخصي بخواهيد تا “يك گاو زرد” را در ذهن خود مجسم كند، مي بينيد كه چشم هاي خود را ابتدا به سمت بالا و سپس به طرف چپ متمايل مي كند. اين فرايند نشان دهنده ايجاد تصوير خيالي در ذهن فرد است. البته بايد دقت داشته باشيد سرنخ هايي كه از حالات چشم بدست مي آوريد تنها نشان مي دهند كه مغز در پاسخ به سوال شما چه واكنشي نشان مي دهد، نه اينكه چه رشته افكاري به صورت حقيقي در ذهن جريان دارد. حال با تشريح مثالي كه پيشتر به آن اشاره كرديم موضوع را بسط مي دهيم. زمانيكه از فرد مي خواهيد تا يك گاو زرد را مجسم كند، اين امكان وجود دارد كه او ياد زماني بيفتد كه تصوير يك گاو زرد را نقاشي كرده بوده كه سبب مي شود جهت مخالف (سمت بالا و راست) را نگاه كند. اين اطلاعات چه كمكي در زمينه شناسايي افراد دروغگو مي كند؟

خوب فرض كنيد كه شوهر شما دير به خانه آمده و از قبل به شما گفته كه قصد دارد تا با دوستانش براي نوشيدن يك آب ميوه بيرون برود. زمانيكه به خانه بر مي گردد از او سوال مي كنيد: “خوش گذشت ؟” زمانيكه او پاسخ مي دهد: “بله، خيلي خوب بود” شما متوجه مي شويد كه به سمت چپ نگاه مي كند. يك چنين مسئله اي نشان مي دهد كه اين پاسخ ساختگي است چراكه جهت چشم هايش نشان از تصوير سازي خيالي در ذهنش دارد. از سوي ديگر نگاه كردن به سمت راست نشانگر يادآوري خاطرات است و نشان مي دهد كه او زماني را با دوستانش سپري كرده و آلان در حال يادآوري آنهاست پس راست مي گويد. دليل وجود ندارد كه در مورد اين مطلب كه به او خوش گذشته يا نه به شما دروغ بگويد، بنابراين شما به راحتي از روي اين قضيه مي توانيد تشخيص دهيد كه آيا با دوستانش براي صرف نوشيدني بيرون رفته بوده يا خير.

به سمت بالا و چپ نشانگر:

ساختن بصري تصوير

اگر از كسي بخواهيد تا “يك بوفالوي بنفش” را مجسم كند، در حين فكر كردن به بوفالو چشم هايش به سمت بالا و چپ گرايش پيدا مي كند و از نظر ديداري آنرا در ذهن خود به تصوير مي كشد.

به سمت بالا و راست نشانگر:

يادآوري بصري تصوير

اگر از كسي بپرسيد: “اولين خانه اي كه در آن زندگي ميكرديد چه رنگي بود؟” در حالي كه درگير فكر كردن هستند، چشم هايشان ابتدا به سمت بالا و سپس راست متمايل مي گردد و در طي اين پروسه به ياد مي آورند كه زمان بچگي خانه ي آنها چه رنگي بوده.

سمت بالا نشانگر:

ساخت آواهاي شنيداري

اگر از كسي بخواهيد تا “بلندترين صدايي كه ممكن است وجود داشته باشد” را در ذهن خود مجسم كند، زمانيكه ذهن آنها در حال ايجاد اين صداست، چشم ها به سمت بالا متمايل مي شوند.

سمت راست نشانگر:

به ياد آوردن آواهاي شنيداري

اگر از كسي سوال كنيد: “صداي مادربزرگت را به ياد مي آوري” جهت چشم هايشان در طي فرايند يادآوري به سمت راست متمايل مي گردد.

به سمت پايين و چپ نشانگر:

بساوايي / بويايي

اگر از كسي بپرسيد : “آيا بوي آتشي كه در اردوگاه به پا شده بود را به خاطر مي آوري؟” چشمان آنها به سمت مذكور متمايل مي گردد. جهت چشم هنگام به خاطر آوردن احساسات، بو، و مزه اينچنين است.

به سمت پايين و راست نشانگر:

مكالمه دروني

اين مطلب نشان مي دهد كه فرد در حال صحبت كردن دروني با خودش است.;”> نكات نهايي – نگاه مستقيم به سمت جلو و يا نگاهي كه چشم ها در آن خيره و بدون حركت هستند هم مي تواند نشان دهنده ي دسترسي بصري باشد – ممكن است كه در افراد چپ دست كليه نكات ذكر شده عملكرد قرينه داشته باشند. – مانند كليه ي علائم دروغگويي، براي برخورداري از تشخيص صحيح بايد ابتدا از رفتارهاي اوليه فرد دروغگو مطمئن شويد و بعد از روي حالت چشمانشان نتيجه بگيريد كه در حال دروغ گفتن است

برچسب‌ها: , , ,

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: